Незважаючи на численні дослідження їх безпеки, штучні підсолоджувачі залишаються суперечливими.Стверджують, що вони можуть викликати ускладнення для здоров’я, такі як рак або ожиріння.
В результаті стали популярні більш натуральні низькокалорійні підсолоджувачі, такі як стевія.
На відміну від штучних підсолоджувачів, які зроблені з хімічних сполук, стевія вважається «натуральним» замінником цукру. Вона отримана з рослин.
Вживання стевії користь чи шкода для вашого здоров’я, ніж продукти, що містять штучні підсолоджувачі? Ось що відомо вченим на даний момент.
Що таке стевія?

Стевія – це низькокалорійний підсолоджувач, який отримують з рослини Stevia rebaudiana виростає в Південній Америці. Підсолоджувачі на основі стевії проводяться з стевіолових глекізідов, які були вилучені і очищені з листя рослини. Вони приблизно в 200-300 разів солодше цукру.
Тільки певні форми стевії зазвичай вважаються безпечними. Наприклад схвалено використання стевіолових глікозидів в продуктах харчування. Але не рекомендується використання цілісних листів або сирого екстракту стевії, хоча ви можете знайти їх в добавках.
Підсолоджувачі на основі стевії можна знайти в продуктових магазинах в наступних продуктах:
- Трувій
- Стевія в сирому вигляді
- Солодкий лист
Стевія шкідлива для вас?
Поки всі сходяться на думці, що стевію безпечно вживати в помірних кількостях.
Кілька регулюючих органів і закладів охорони здоров’я, в тому числі Комітет експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я з харчових добавок, визначили, що допустима добова доза для підсолоджувачів (ДСП) на основі стевії становить 4 міліграма (мг) на кілограм ваги тіла.

Отже, якщо ви важите 68 кг, це буде дорівнювати 270 мг, або приблизно еквівалентно 6 пакетиках солодких листя в день. Неясно, що може статися, якщо ви споживаєте значно більше, ніж ДСП.
Примітка: інформація про те, скільки люди споживають стевію, обмежена, але оцінки добового споживання значно нижче денної норми. Наприклад, всесвітній огляд населення в цілому за 2020 рік показав, що малоймовірно, що люди будуть споживати більше, ніж ДСП.
Попередні дослідження на людях і на тваринах надали деякі докази того, що шкода стевії все таки існує. Наприклад, невелике дослідження 2020 року на людях показало, що стевія надає «інгібуючу дію на бактеріальну комунікацію». Це означає, що вона може сприяти дисбалансу хороших і поганих бактерій в кишечнику. В свою чергу це може призвести до шлунково-кишкових симптомів, таким як діарея, гази і нудота.
Інше дослідження 2020 року на мишах показало, що у тих, хто вживав її протягом 16 тижнів, спостерігалося збільшення кількості певних білків, відповідальних за запалення, як в печінці, так і в нирках, що з часом могло пошкодити органи.
Проте, необхідні додаткові дослідження. Просто недостатньо доказів того, що вживання стевії приносить шкоди ниркам.
Попередження: стевія може знизити кров’яний тиск. Тому, якщо ви приймаєте ліки для лікування високого кров’яного тиску, поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж приймати стевію.
Дослідження на тваринах не обов’язково відображають вплив стевії на людей. Крім того, результати невеликого дослідження на людях не означають, що результати будуть застосовані до населення в цілому. Тому завжди краще підходити до результатів подібних досліджень зі скептицизмом і обережністю, коли мова йде про власне здоров’я.
Стевія і втрата ваги
Дослідження показують, що споживання доданих цукрів може сприяти ожирінню і розвитку діабету типу 2. Таким чином, заміна цукру низькокалорійними підсолоджувачами, такими як стевія, може допомогти в регулюванні ваги. А ще допоможе знизити ризик ускладнень для здоров’я через вживання занадто великої кількості цукру.
Примітка. Для тих, хто шукає «натуральний» низькокалорійний підсолоджувач, стевія може бути хорошим вибором, але схвалені штучні підсолоджувачі, також безпечні для вживання.
Крім того, великий огляд 2020 року показав, що учасники, які споживали низькокалорійні підсолоджувачі, такі як стевія і штучні підсолоджувачі, втрачали більше ваги. Споживали менше калорій, ніж ті, хто споживав цукор.
Висновок
Підсолоджувачі на основі стевії отримують з рослини Stevia rebaudiana і вважаються в цілому безпечними для помірного вживання.
Фактично, дослідження показують, що вони є здоровою альтернативою цукру. А все завдяки своїй здатності знижувати загальне споживання калорій і допомагати контролювати вагу.
Однак необхідні додаткові дослідження для вивчення довгострокових ефектів постійного вживання солодкого рослини, особливо у випадку охорони здоров’я нирок.