Вся користь куркуми для організму

Ми багато чуємо про цю знамениту індійську спецію і, перш за все, про її користь для організму. Ми приписуємо куркумі чудодійні властивості і інші більш розумні, але в підсумку: що ж це за спеція?

Що входить до складу куркуми?

До складу кореневища входять:

  • ефірні масла
  • куркуміноїди (в основному куркумін)
  • крохмаль
  • вітаміни
  • волокна

Це на 100 г:

  • 291 ккал
  • Білки: 9,6 г
  • Жири: 3,2 г
  • Вуглеводи: 44,4 г
  • Клітковина: 22,7 г

Яка користь для здоров’я від куркуми?

Ми розділимо користь куркуми на дві категорії: визнані західною наукою і офіційно невизнані західною наукою. Але які використовуються в зарубіжних традиційних ліках, таких як, наприклад, індійська аюрведическая медицина, де її називають спецією “довге життя”.

Куркума – це спеція, що володіє багатьма властивостями, як профілактичними, так і лікувальними. Вона в основному використовується через її протизапальні і антиоксидантні властивості для запобігання деяких видів раку і захисту від захворювань, пов’язаних зі старінням.

Використання, визнане західною медициною

Протизапальний ефект

Це одне з основних застосувань спеції на Заході, а також в Індії і Китаї. Куркума використовується для полегшення болю, пов’язаного з запальними захворюваннями (часто ревматизмом і іншим артритом, а також люмбаго або тендинитом), які є хронічними або гострими запаленнями.

Вона ефективна для зняття запалення, що вражає більшість органів і тканин людського тіла. Наприклад травну систему, нервову систему, шкіру, суглоби, м’язи, сухожилля і т. д. 1200 мг куркумина в день так само ефективні, як і фенілбутазон, при лікуванні ревматоїдного артриту. 2 г куркуми в день протягом 6 тижнів мають ефекти, які можна порівняти з 800 мг ібупрофену в день.

Довгострокові наслідки вживання:

– зменшення частоти нападів остеоартрозу

– зменшення інтенсивності болю

– уповільнення виникнення запалення і руйнування суглоба.

Запалення шкіри, рани і шрами

Цілющі, антибактеріальні, антисептичні, загоювальні і заспокійливі властивості куркуми продемонстровані і схвалені всіма. Він використовується у вигляді пасти для боротьби з псоріазом, екземою або прищами.

Використовуйте його для обробки дрібних ран, порізів, подряпин, прищів і шкірних пошкоджень. Це також допомагає зняти почервоніння.

Що ще більш дивно, куркума допомагає боротися з ростом волосся. Вона також використовується для приготування натуральних паст і масок для депіляції в Індії!

Кислотність шлунка

Слідство надлишкової секреції соляної кислоти в шлунку, причини численні. Це занадто багаті м’ясом страви, тютюн, алкоголь, енергетичні напої, газовані напої, надлишок тваринних жирів і т.д.

Куркума допомагає боротися з підвищеною кислотністю і кислотним рефлюксом в шлунку при регулярному вживанні. Під час появи симптомів завдяки настою з додаванням лимонного соку і меду все налагоджується. Золотистий мед також може бути ефективним в цьому випадку.

Нудота

Приймаючи куркуму, особливо в поєднанні з імбиром, полегшите нудоту всіх видів. Це заколисування, при вагітності у жінок, хронічна нудота і т. д. Приготуйте настій з куркуми, додайте шматочок імбиру і трохи меду, щоб заспокоїти нудоту.

Поганий кишковий транзит

Поганий кишковий транзит часто призводить до болів в животі. Це диспепсія, болі в животі, втома, головний біль, відчуття здуття живота, втрата апетиту, відчуття тяжкості в шлунку і жовчному міхурі після рясної їжі, метеоризм і т. д.

Схоже, що це в першу чергу пов’язано зі стресом і тривогою. Всі ці симптоми можна в значній мірі полегшити шляхом регулярного вживання куркуми. Вона безпосередньо впливає на сон, тому куркума міститься в місячному молоці, індійському напої, який допомагає заснути.

Всесвітня організація охорони здоров’я визнала його позитивну дію проти розладів травлення.

Синдром роздратованого кишечника і запальні захворювання кишечника

Синдром роздратованого кишечника в основному вражає жінок. Куркума полегшує його у вигляді інфузійного лікування протягом не менше 8 тижнів паралельно з курсом прибутків.

Дійсно, дослідження показали, що 140 мг куркумина в день допомагає зменшити симптоми.

Високі дози куркумина, 1 г два рази на день протягом 6 місяців, допомагають зменшити кількість гострих нападів хвороби Крона.

Гінгівіт

Дослідження показало, що рідини для полоскання рота з куркумою так само ефективні, як і хлоргексидин, при лікуванні запалених ясен. Він широко використовується для догляду за порожниною рота, а також для відбілювання зубів.

Використання в традиційній медицині, категорично невизнане в західній медицині:

Рак

Безумовно, це найактивніша область досліджень на даний момент. Багато дослідників вважають, що концентрація антиоксидантів і протизапальних речовин в куркумі може запобігти і, можливо, вилікувати рак. Помічено, що в країнах, де куркума широко споживається, зокрема в Південно-Східній Азії, концентрація ракових захворювань набагато нижче, ніж де-небудь ще.

З клінічної точки зору досліджень і раніше недостатньо, а даних як і раніше мало.

Хвороба Альцгеймера 

Куркума, багата антиоксидантами, буде корисна в боротьбі з втратою когнітивних функцій, викликаної хворобою Альцгеймера. Але наукових досліджень недостатньо, щоб підтвердити, що спеція корисна для вже порушених пацієнтів. Куркумін разом з турмероном позитивно впливає на мозок, руйнуючи бляшки білків, відповідальних за дегенерацію певних клітин мозку.

Одне дослідження показало, що 1-4 г куркуми в день протягом 6 місяців значно збільшує рівень вітаміну Е. Але вона не покращує когнітивні функції у пацієнтів.

Багато дослідників виправдовують той факт, що в Індії в 5 разів менше випадків хвороби Альцгеймера, ніж в США, вживанням куркуми.

Серцево-судинні захворювання

Є тільки одне справжнє дослідження, присвячене впливу куркуми на здоров’я серцево-судинної системи. Це дослідження проводилося на жінках в постменопаузі, які страждають аномалією лівого шлуночка. Вони споживають 2 г куркуми в день і займаються спортом. Результати показали користь куркуми для жінок – зниження маси тіла і артеріального тиску в аорті.

Спеція допоможе очистити і розрідити кров, впливаючи на рівень цукру в крові і поганий холестерин.

Діабет

На цю тему було проведено всього 2 дослідження, одне з них дуже обнадіює. Фактично, 2 групи відповідно отримували плацебо для однієї групи, 3 капсули по 600 мг куркуміноїди в день для іншої.

Через 9 місяців у 16% учасників групи плацебо розвинувся діабет, в той час як у жодного з тих, хто лікувався куркумою, не розвинувся діабет. Крім того, вся остання група схудла, у них впали талія і рівень цукру в крові. 

Рівні холестерину і тригліцеридів:

є дослідження, які показали зниження рівня поганого холестерину (холестерину ЛПНЩ). Інші показали зворотне, ніякого ефекту.

З іншого боку, дослідження тріглікеміі показують зниження рівня тригліцеридів у пацієнтів з ожирінням.

У профілактичних цілях спеція допомагає підтримувати хороший рівень холестерину.

Виразки шлунка

Дослідження in vitro показали, що куркумін захищає слизову оболонку шлунка. Він вбиває бактерії Helicobacter pylori, які викликають більшість виразок шлунка.

Кількість досліджень занадто мало, щоб робити однозначні висновки, але ефект є: показник лікування склав 75% при вживанні 3 г куркуми в день протягом 12 тижнів.

При щоденному вживанні куркума зменшує запалення і надає профілактичну дію на виразки.

Очищуючий ефект

Куркума є відмінним очищувачем. При регулярному її вживанні очищається кров, органи (печінка, жовчний міхур і т. д.) і весь організм.

В азіатській медицині її використовують для лікування хвороб печінки, каменів в жовчному міхурі. Куркума корисна при всіх захворюваннях печінки (гепатит, жовтяниця, цироз).

Як використовувати куркуму для здоров’я?

Як приймати куркуму:

  • змішайте його з перцем або жиром, щоб вона стала біодоступной (тобто краще засвоюється організмом)
  • комбінуйте її з іншою спецією, щоб посилити дію (наприклад, імбир через його протизапальні дії)
  • якщо ви вибрали куркуму в капсулах, далі слідуйте інструкціям і проконсультуйтеся з лікарем.

Запобіжні заходи перед прийомом куркуми

Передозування куркуми не буває, навіть у великих дозах вона не токсична. Однак, хоча категорічних досліджень з цього приводу немає, слід дотримуватися обережності. Куркума шкідлива в наступних випадках:

  • Вона взаємодіє з деякими ліками. Це може посилити дію антикоагулянтів, ліків від діабету або антацидів.
  • Її слід вживати з обережністю при захворюваннях жовчного міхура. Хоча куркума допомагає регулювати вироблення жовчі, в разі непрохідності жовчних проток (наприклад, каменів) прийом фолієвої кислоти може посилити проблему.
  • Часто в якості запобіжного заходу не рекомендується вживати занадто багато куркуми вагітним і годуючим жінкам.

Для маленької історії

Куркума – лікарська рослина, що виростає в Бангладеш, Шрі-Ланці, Індії і Мьянмі.

Корінь куркуми лонга тисячоліттями використовувався в індійській медицині: аюрведичній медицині. А ще її використовують в традиційній китайській, тайській та індонезійській медицині.

Лише в 17 столітті вона з’явився в західних медичних трактатах, де вона була описана як ефективний природній засіб проти шкірних і очних захворювань, для поліпшення апетиту, лікування селезінки, печінки, розчинення каменів у нирках і лікування проблеми з сечовипусканням. Інші сліди були виявлені в працях лікарів Казенав, Леклерка і парюри в 19 столітті.

Сьогодні це улюблена рослина ароматерапія та фітотерапія.

Вчені порівняли рівень захворюваності на рак легенів в Індії, США і Європі. Навіть якщо Індія – країна набагато більш забруднена, ніж Захід, захворюваність на рак легенів там дуже низька в порівнянні з іншими, приблизно в 8 разів менше.

Таке ж дослідження було проведено для раку товстої кишки, грудей і нирок. Результат: в 9 разів менше раку товстої кишки, в 5 разів менше раку грудей і до 10 разів менше раку нирок.

Дослідники пов’язали ці результати, зокрема, з регулярним споживанням спецій, повсюдно присутніх в індійській кухні, які оцінюються в 2 г в день.

Chief Editor

Оставить комментарий

Your email address will not be published.