Користь і шкода часнику

Користь і шкода часнику описана в безлічі статей на цю тему. Ми розповімо докладно про дивовижні властивості цього продукту.

Часник – це суперпродукт для здоров’я, корисний для серця, проти шкірних інфекцій. Родом із Середньої Азії, часник використовувався з давніх часів завдяки багатьом перевагам. Широко культивувався в Єгипті, він був поширений там серед будівельників пірамід, щоб надати їм силу і опір хворобам. В арабській медицині його рекомендували при болях в шлунку або шкірних інфекціях, а в грецькій медицині як глистогінний засіб або проти астми. Часник – це багаторічна трав’яниста рослина з сімейства лілійних, така як цибуля-шалот або цибуля-порей. Його довгі зелені стебла мають довжину від 50 до 120 см і саме його цибулини ми вживаємо на кухні. Кожна цибулина важить близько 80 г і складається з 10-15 цибулин (стручків), оточених пергаментною оболонкою.

Як приготувати часник, зберегти його, в яку пору року спробувати його для оптимального смаку. Відкрийте для себе, яка є користь та шкода часнику.

Поживний склад

  • Часник багатий білками і вуглеводами, але майже не містить ліпідів (жирів).
  • Ця цибулина являє собою концентрат мінералів і, зокрема, дуже хороше джерело марганцю, міді, селену і фосфору. Що стосується вітамінів, часник містить B6 і вітамін C. Він багатий сполуками сірки – аллицином, який відповідає за дуже характерний запах часнику, а також за користь для здоров’я. Це з’єднання не міститься в зубчику в його природному стані. З іншого боку, є амінокислота, алліїн, з’єднання сірки. Поруч з ним в окремих невеликих відсіках знаходяться молекули особливого ферменту – алліінази. Поки ці дві речовини не контактують, нічого не відбувається. Але коли ми розрізаємо зубчик, щоб нарізати його, алліін і аллііназа будуть взаємодіяти і давати алліцин. Розпізнати нескладно: саме це додає особливого запаху і смаку.
  • Він містить безліч антиоксидантів (флавоноїди, токофероли і т. д.), які допомагають боротися з виробництвом вільних радикалів, шкідливих для організму. 
  • Це хороше джерело сапонінів із знижуючим холестерин і гіпотензивною діями.
  • У його складі багато фруктанов, особливих волокон, які сприяють розвитку корисних бактерій в кишечнику. Результат: полегшення травлення, але також посилення імунної системи. Все це завдяки цим корисним кишковим бактеріям, які грають дуже важливу бар’єрну роль.
НутрієнтівСИРИЙ ЧАСНИК: ЗМІСТ НА 100 ГТРАВИ, СПЕЦІЇ І ПРИПРАВИ: СЕРЕДНІ ПРОДУКТІВ
Протеїн5,81 6,9 
Вуглеводи21,2 17,3 
– з цукром1,43 8,3
– з них крохмаль13,4 6,1 
Харчові волокна4,7 13 
Ліпіди0,34 4,9 
– з них холестерин0,4
– з них насичені0,075 0,8 
– з них мононенасичені жирні кислоти0,011 2,1 
– з них поліненасичені жирні кислоти0,25 0,8 
води64,3 33 

Детальніше про вітаміни і мінерали в часнику

Часник, також відомий як дикий або часникове дерево сильно відрізняється від свого двоюрідного брата вирощеного часнику. Ми споживаємо не його цибулину, а його зелене листя, які містять приблизно ті ж поживні речовини, що і часник, але в більш високих концентраціях.

Користь часнику для здоров’я

КАРДІОПРОТЕКТОРИ

Згідно з декількома дослідженнями, екстракти часнику, багаті активними інгредієнтами, зокрема алліцином. Він дозволяє знизити рівень холестерину і тригліцеридів у крові. Аденозин, що міститься в зубчиках, має слабку судинорозширювальну дію, що сприяє покращенню кровообігу і пояснює антигіпертензивний ефект. Ще він містить простагландини, які розріджують кров, що може поліпшити кровообіг. ВООЗ визнає, що з’єднання часнику також допомагають зменшити атеросклеротичні бляшки. Ці бляшки, що складаються, зокрема, з холестерину, з роками відкладаються на стінках артерій, роблячи їх більш жорсткими і зменшуючи їх діаметр. Таким чином, ця патологія є фактор ризику серцево-судинних захворювань. Кілька досліджень показали, що у людей з групи ризику, які вживають часник, хвороба прогресує в три рази повільніше, ніж у людей з групи ризику, які не вживають його. Особливо він добре захищає аорту, центральну артерію нашого тіла. Таким чином, регулярне його вживання знижує ризик серцево-судинної смертності. 

Всесвітня організація охорони здоров’я визнає використання часнику в якості додаткового лікування до дієтичних заходів, спрямованих на зниження рівня ліпідів у крові (холестерину і тригліцеридів) та при лікуванні респіраторних інфекцій, кишкових глистів, розладів травної системи і остеоартриту.

Рак

З’єднання сірки в алліцині запобігають поширенню ракових клітин і захищають організм від деяких потенційних канцерогенів. Крім того, багато антиоксидантів, що містяться в часнику, захищають клітини від шкідливої дії вільних радикалів. Особливо тих, що беруть участь у виникненні деяких видів раку (в основному, раку шлунка і кишечника).

Інфекції: застуда, бронхіт …

З незапам’ятних часів часник був відомий своїми протимікробними і протиінфекційними властивостями. Часник корисний особливо при боротьбі з застудою, бронхітом та іншими сезонними інфекціями. Таким чином, цей маленький стручок є цінним союзником для зими, який захищає від вірусів. 

Грибкова інфекція

Часник має протигрибкові властивості. Він може бути використаний, наприклад, у вигляді мазі. Його з’єднання бореться з мікозом, який вражає ноги, наприклад, у спортсменів від спортивного взуття. 

Нейродегенеративні захворювання

Згідно з дослідженням, проведеним в Університеті Луізвілль в США, часник може бути відмінним способом зберегти пам’ять і когнітивні навички. Він буде діяти, оновлюючи кишкову мікробіоту, цю флору, безпосередньо пов’язану з мозком через блукаючий нерв. Це знову ж з’єднання сірки, яке відповідальне за цей благотворний вплив на пам’ять.

Калорії

Часник містить 131 калорію на 100 г, що набагато вище, ніж в середньому для овочів. Але цю калорійність потрібно порівнювати з споживаною кількістю, яка дуже мала! Таким чином, зубчик (5 г) приносить 6,5 маленьких калорій, що в страві зовсім незначно!

Ідеальний варіант: вживати сирим!

Щоб зберегти всі його достоїнства, бажано вживати його сирим, дрібно нарізаним. У такому випадку алліцин буде присутній у великих кількостях. З іншого боку, під час приготування він втрачає активність і, за оцінками, для отримання тих же переваг необхідно приблизно потроїти дозу. Не всі добре переварюють сирий часник. У цьому випадку розчин слід додати за кілька хвилин до закінчення приготування. Він більше не буде повністю сирим, але збереже велику частину своїх властивостей. З іншого боку, уникайте карбонізації: тоді він стане більш токсичним, ніж що-небудь ще.

Скільки споживати в день?

Щоб отримати вигоду з його позитивного впливу на ліпемію крові (холестерин, тригліцериди і т. д.), ми рекомендуємо щодня вживати 1-2 зубчики свіжого часнику або від 0,5 до 1 г сушеного.

Для його ефекту від застуди та кашлю: рекомендована доза становить 4 свіжих зубчики часнику або від 2 до 4 г сушеного в день.

Шкода і ризики вживання часнику

З іншого боку, якщо часник корисний для здоров’я, слід проявляти обережність, щоб не переборщити і не отримати шкоди від часнику (печію або спазми в животі). Вживання його в великих кількостях, викликає неприємний запах з рота. Що стосується останнього пункту, знайте, що відчуття зникає через кілька годин і жування невеликої кількості петрушки трохи нейтралізує цей ефект. Однак чистка зубів не сильно змінює, оскільки запах виходить від газів, що виділяються при жуванні і травленні.

Протипоказання.

Через його антикоагулянтні дії рекомендується уникати вживання великої кількості до і після операції або при прийомі антикоагулянтних препаратів. Також бажано не приймати часник з іншими рослинами-антикоагулянтами, такими як гінкго, женьшень, елеутерокок, верба біла. Якщо ви страждаєте захворюванням крові або порушенням обміну речовин, порадьтеся з лікарем, перш ніж вживати більше одного зубка в день.

Рекомендовані статті: Вся користь куркуми, Кориця користь і шкода.

Chief Editor

Оставить комментарий

Your email address will not be published.